PUBLIKACJA ORZECZENIA SĄDU KOLEŻEŃSKIEGO POLSKIEGO TOWARZYSTWA PSYCHOTERAPII PSYCHODYNAMICZNEJ
Sąd Koleżeński Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej działając zgodnie z §10 ust. 9 Regulaminu Sądu Koleżeńskiego Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, informuje o wymierzeniu dodatkowej kary w postaci publikacji prawomocnego orzeczenia na stronie internetowej Towarzystwa. Zgodnie z regulaminem: "Sąd Koleżeński może również wymierzyć jako karę dodatkową opublikowanie prawomocnego orzeczenia na stronie Towarzystwa."
Szczegóły dotyczące wyroku oraz jego treść znajdują się poniżej.
Kraków, 14.06.2024 r.
ORZECZENIE
SĄD KOLEŻEŃSKI
POLSKIEGO TOWARZYSTWA PSYCHOTERAPII PSYCHODYNAMICZNEJ
W sprawie skargi przeciwko Panu T.P, wniesionej przez Panią M. K., Panią M. B., Panią J. F. oraz Panią A. J. o nieetyczne zachowanie, niezgodne z Kodeksem Etyki Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej w punktach:
- Zasady ogólne.
- Superwizja i rozwój zawodowy.
- Relacje pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem.
- Środowisko zawodowe.
W dniu 05.06.2024 r. odbyło się posiedzenie Sądu Koleżeńskiego I Instancji, na którym stawili się:
D. M. – przewodnicząca składu orzekającego, Przewodnicząca Sądu Koleżeńskiego,
B. P. - członek składu orzekającego, zastępca Przewodniczącej Sądu Koleżeńskiego,
M. Ł. - członek składu orzekającego, protokolant, członek Sądu Koleżeńskiego.
Na podstawie przesłanych dokumentów Sąd Koleżeński PTPPd w składzie:
D. M.
B. P.
M. Ł.
Uznaje winę oskarżonego we wszystkich wymienionych w oskarżeniu punktach i orzeka karę wykluczenia z Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej
Sąd Koleżeński zgodnie z §17 punktem 6 po uprawomocnieniu się niniejszego wyroku skieruje do Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej wniosek o wykluczenie Pana T.P. z Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.
Na podstawie Regulaminu Sądu Koleżeńskiego PTPPd §10 punkt 15: „Członek Towarzystwa wobec, którego orzeczono karę wykluczenia może po upływie 5 lat od uprawomocnienia się orzeczenia wnosić o ponowny wpis na listę członków.”
Dodatkowo ze względu na stopień winy, szkodliwość czynu i zachowanie skarżonego Sąd Koleżeński zgodnie z §10 punktem 9 wymierza dodatkową karę:
Opublikowanie prawomocnego orzeczenia na stronie PTPPd
Uzasadnienie
Kara wykluczenia orzeczona przez Sąd Koleżeński dotyczy złamania Kodeksu Etyki Psychoterapeuty PTPPd w następujących punktach:
- Zasady ogólne.
Psychoterapeuta psychodynamiczny wykonuje swoją pracę rzetelnie i uczciwie, z szacunkiem wobec pacjentów i współpracowników. Elementarnym warunkiem rzetelnej i uczciwej postawy psychoterapeuty psychodynamicznego jest należyte przygotowanie teoretyczne i osobowościowe, uwzględniające wpływ procesów nieświadomych na jego aktywność. Psychoterapeuta w swoich działaniach uwzględnia przede wszystkim dobro pacjenta, w kontekście relacji psychoterapeutycznej rozumiane jako zmiana funkcji psychicznych, sposobów jego zachowania, zaburzonych w świetle ogólnie przyjętych norm. Zasada dbałości o dobro pacjenta obowiązuje także po skończeniu relacji psychoterapeutycznej. - Superwizja i rozwój zawodowy
Psychoterapeuta psychodynamiczny zobowiązany jest do korzystania z superwizji swojej pracy zawodowej, jak również do współpracy z innymi specjalistami w celu dbania o jakość prowadzonych procesów terapeutycznych i minimalizowania ryzyka popełniania błędów. - Relacje pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem
Proces psychoterapii powinien być poprzedzony określeniem kontaktu terapeutycznego oraz ram psychoterapii, czyli tzw. settingu. Ustalenia te szczególnie powinny odnosić się do metody pracy, długości oraz częstotliwości spotkań, miejsca spotkań oraz zasad finansowania.
Psychoterapeuta psychodynamiczny unika wszelkich relacji towarzyskich z pacjentem, które mogłyby ograniczyć bezstronność relacji psychoterapeutycznej, a także pogorszyć rzetelność i skuteczność pracy psychoterapeuty.
Psychoterapeuta psychodynamiczny przestrzega zasady, że relacja psychoterapeutyczna wyklucza relacje o charakterze seksualnym z pacjentem. Zasada ta obowiązuje zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu procesu psychoterapii.
Psychoterapeuta psychodynamiczny nie wykorzystuje relacji z pacjentem i jego zależności do celów pozaterapeutycznych. - Środowisko zawodowe
Psychoterapeuta psychodynamiczny powinien dbać o dobre imię własne, a także Towarzystwa i kolegów.
Sąd Koleżeński uznał, że terapeuta w rażący sposób złamał Kodeks Etyki Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.
Psychoterapeuta nie zadbał o ustaleniu ram terapii, czyli tzw. settingu – przyjmował pacjentkę w dwóch różnych miejscach, zachęcał ją do mówienia bez zachowania formuły Pan-Pani, kontaktował się z pacjentką w innych celach niż ustalenia dotyczące spotkań terapeutycznych, proponował spotkania w domu pacjentki, prowadził rozmowy przy użyciu programu Skype w późnych godzinach nocnych.
Z relacji świadków, którzy posiadali informacje od pacjentki, wynika, że dochodziło między terapeutą a pacjentką do kontaktów seksualnych, sextingu. Działania takie są niezgodne z techniką psychoterapii psychodynamicznej, która wyklucza fizyczny kontakt z pacjentem, a opiera się jedynie na dialogu werbalnym.
Psychoterapeuta wykorzystał również zależność pacjentki do celów pozaterapeutycznych – pożyczył od niej pieniądze.
Sąd Koleżeński uznał również, iż terapeuta nie poddawał superwizji powyższego procesu terapeutycznego, co jest obowiązkiem psychoterapeuty. Skutkowało to brakiem dostatecznego rozeznania procesów przeniesieniowo-przeciwprzeniesieniowych, a tym samym złamaniem w sposób rażący Kodeksu Etyki Psychoterapeuty PTPPd.
Należy również uwzględnić naganną postawę psychoterapeuty wobec kierowników ośrodków, w których pracował Pan T. P. W sytuacji złożenia skargi przez pacjentkę do właścicielek, zaprzeczył stawianym mu zarzutom, zachowując się nieuczciwie i próbując ukryć swoje postępowanie. Próbował również wpłynąć na pacjentkę, aby zachowała w tajemnicy wszystkie nadużycia z jego strony.
Ponadto psychoterapeuta swoim zachowaniem naraził dobre imię Towarzystwa oraz wszystkich terapeutów zrzeszonych w tym Towarzystwie.
Orzeczenie zapadło jednomyślnie.
Od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego I Instancji przysługuje stronom odwołanie do Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego Odwoławczego.
D.M.
B.P.
M.Ł.