Pierwszą Konferencję Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej oficjalnie rozpoczął o godz.10.00 powitaniem uczestników prezes Dolnośląskiego Oddziału mgr Andrzej Trzęsicki.
Pierwszym prelegentem konferencji był zaproszony gość z Krakowa – prezes Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej mgr Janusz Kitrasiewicz, który poprowadził wykład pod hasłem: „Humanizm” i „Integracja” – manowce psychoterapii psychodynamicznej.
Wrzesień to tradycyjny już czas ważnych dla naszego środowiska wydarzeń naukowych. W tym roku w dniach 14-15 września odbyła się V Konferencja PTPPd „ Psychoterapia skoncentrowana na przeniesieniu jako metoda leczenia zaburzeń z pogranicza i innych zaburzeń osobowości”.
Pomysłodawcą tematyki Konferencji był Janusz Kitrasiewicz, który wraz z Piotrem Drozdowskim i Maciejem Pileckim tworzył Komitet Programowy. Ostateczny kształt programu wypracował, w kontakcie z zaproszonymi gośćmi, Paweł Glita – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego czuwającego nad sprawnym przebiegiem spotkania.
IV KONFERENCJA PTPPd
Problemy współczesnej psychoterapii psychodynamicznej
Kraków, 16-18 września 2011 roku
Zapraszamy na
IV Konferencję Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej pt.
16 – 18 września 2011
Tematem Konferencji będą zagadnienia związane z psychoterapią psychodynamiczną. Wykłady będą poświęcone takim pojęciom jak: interpretacja przeniesienia, przeciwprzeniesienie negatywne, przymierze terapeutyczne, konflikt/deficyt, zmiana w psychoterapii, ustalanie ramy psychoterapii psychodynamicznej, rozważania genderowe na temat uczuć miłosnych w terapii oraz wpływ neuronauki na psychoterapię.
14. maja 2010
Konferencję otworzyła Przewodnicząca Rady Programowej Towarzystwa Zofia Milska-Wrzosińska. Po krótkim wystąpieniu Pani Przewodniczącej uczestników konferencji w imieniu Zarządu PTPPd przywitała Anna Król –Kuczkowska.
Pierwszym prelegentem była Ewa Kołacz z wystąpieniem zatytułowanym „Czy „mniej” może znaczyć „więcej”- rozważania z perspektywy podejścia psychodynamicznego”.
Warszawa, 14 maja 2010
10:00 – 10.45 Rejestracja
10:45 – 11:00 Otwarcie Konferencji
Sesja I
11:00 – 11:35 Ewa Kołacz – Czy „mniej” może znaczyć „więcej” – rozważania z perspektywy podejścia psychodynamicznego”
11:35 – 12:10 Adam Curyło, Joanna Dziasek – Psychoterapia krótkoterminowa – wyzwanie czy pułapka
12:10 – 12:40 Dyskusja
W historii naszego Towarzystwa było to pierwsze tak duże, międzynarodowe wydarzenie. Ogromne zainteresowanie konferencją pokazało, jak bardzo potrzebne są w naszym środowisku przedsięwzięcia, które pozwalają uczyć się i dyskutować o psychoterapii psychodynamicznej na szerokim forum.
W trakcie czerwcowego spotkania wysłuchaliśmy wielu ciekawych wystąpień plenarnych, które wygłosili – jako prelegenci z poza PTPPd – prof. Nancy Williams, dr Adrew Twardon, prof. Jacek Bomba; a także Zofia Milska-Wrzosińska, Adam Curyło i Janusz Kitrasiewicz reprezentujący głos środowisk skupionych w Towarzystwie.
Wydarzenie miało miejsce 19 kwietnia 2008 roku w Warszawie i zgromadziło liczne grono psychoterapeutów pracujących również w nurcie psychodynamicznym.
Mamy nadzieję, że ta konferencja zapoczątkuje tradycję tego typu inicjatyw, w których będziemy przedstawiać teorię i praktykę psychoterapii psychodynamicznej i dyskutować ją z wielu perspektyw.